MastergrillParty
  • pl
  • en
  • Русский

Prawidłowe użytkowanie i konserwacja mebli ogrodowych

 

Dokonując zakupu mebli ogrodowych powinniśmy pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu i konserwacji, wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji jaką dołącza każdy producent. Regularna konserwacja i prawidłowe użytkowanie wydłuży trwałość naszych mebli oraz utrzyma walory estetyczne zakupionego zestawu.

 

W zależności od materiału z jakiego są wykonane meble, różny jest też sposób ich pielęgnacji. Meble wykonane z drewna aby nie nabrały szarego koloru po dłuższym czasie użytkowania, powinny być okresowo konserwowane za pomocą oleju lnianego (pokostu) lub specjalnego preparatu do konserwacji drewna egzotycznego. Przy czym warto zrobić próbę na mniej widocznej części mebla, następnie pomalować całość, po odczekaniu 20 min można usunąć nadmiar oleju za pomocą miękkiej ściereczki. Impregnacja trwa około 24 godz., w tym czasie nie korzystamy z mebli i chronimy przed wilgocią. Kurz z mebli najlepiej wycierać wilgotną szmatką, wszelkie plamy (m.in.: z kawy, herbaty) przy użyciu rozcieńczonego, delikatnego środka myjącego lub innymi powszechnie dostępnymi środkami do pielęgnacji mebli drewnianych. Meble zawsze powinny być wycierane do sucha, aby drewno nie wypaczyło się.

 

Meble z technorattanu lub metalowe, w przypadku pojawienia się kurzu lub zabrudzeń, najlepiej przecierać lekko wilgotną szmatką lub zastosować rozcieńczony w ciepłej wodzie łagodny środek myjący a następnie wytrzeć do sucha. Meble pokryte materiałem sprzątamy odkurzaczem, chcąc wyczyścić plamy należy to robić wykonując ruchy od brzegów ku środkowi, aby zapobiec rozszerzeniu się zabrudzenia. Chcąc wyczyścić tkaninę tapicerki powinniśmy kupić specjalny środek do tego przeznaczony. Polakierowane powierzchnie mebli powinniśmy chronić przed zarysowaniem i obiciem, jeśli jednak na metalowych elementach zauważymy rdzę, należy ją jak najszybciej oczyścić i zabezpieczyć to miejsce silikonem, farbą bądź lakierem do metalu, po uprzednim wykonaniu próby.

 

Poza sezonem, kiedy już meble nie będą użytkowane najlepiej od razu je wyczyścić i schować do zadaszonego i suchego pomieszczenia. Miejsce przechowywania najlepiej aby było nieogrzewane – ale o dodatniej temperaturze.

 

Rozpoczynając kolejny sezon warto najpierw upewnić się czy wszystkie elementy mocujące są dokręcone, czy meble są sprawne, następnie pozostaje nam już tylko przyjemność i wygoda korzystania z naszych ulubionych mebli.